Innowacyjny sposób na pozyskanie gotówki – pożyczki społecznościowe

Uzyskanie kredytu w tradycyjnym banku wiąże się z rozbudowaną machiną administracyjną, a często również z długim czasem oczekiwania na gotówkę. Pożyczka społecznościowa jest atrakcyjniejszym i zdecydowanie szybszym sposobem zdobycia pieniędzy, a w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność.

Social lending, inna nazwa pożyczek społecznościowych, zakłada zawieranie transakcji pożyczek pomiędzy prywatnymi osobami (podobnie jak social trading na rynku Forex). Zazwyczaj są one dokonywane poprzez serwisy internetowe, bez żadnej ingerencji tradycyjnych instytucji finansowych. Pierwszy raz tego typu przedsięwzięcie pojawiło się w Wielkiej Brytanii, a do Polski pożyczki społecznościowe wprowadzono w 2008 roku i od tego czasu są popularne zarówno wśród pożyczkobiorców, jak i inwestorów.

Wygoda, szybkość, a przede wszystkim gwarancja zdobycia gotówki – tym właśnie cechują się pożyczki społecznościowe. O darmowy kredyt może starać się każda pełnoletnia osoba. Wniosek o pożyczkę zazwyczaj składa się przez serwisy internetowe. Cała procedura uzyskania pieniędzy jest sprowadzona do minimum formalności, dlatego w formularzach wniosków są wymagane zaledwie podstawowe dane. Nie są wymagane żadne zaświadczenia ani poręczyciele. Również w żaden sposób ten rodzaj pożyczek nie jest związany z Biurem Informacji Kredytowej czy Krajowym Rejestrem Długów. Potem, co ważne, kredytobiorca ustala kwotę pożyczki na dowód i zasady jej spłaty, a następnie firmy lub osoby fizyczne zainteresowane transakcją finansują pożyczkę. Ten typu pożyczek jest również nazywany person-to-person, ponieważ polega na bezpośrednim kontakcie z inwestorem. Jeśli kredyt zostaje przydzielony, pieniądze błyskawicznie szybko pojawiają się na koncie. Pieniądze uzyskane dzięki pożyczce można zrealizować na całkowicie dowolny cel, na przykład zakup samochodu, założenie firmy, czy wakacje i inne przyjemności.

Coraz więcej serwisów finansowych oferuje pożyczki person-to-person, a także wzrasta ich wiarygodność jako źródła pozyskania pieniędzy. Niewątpliwie pożyczki społecznościowe stanowią ciekawą alternatywę dla kredytów bankowych, szczególnie jeśli bank odmówił nam pożyczki.

Comments are closed.